Gazetka

Kilka słów o nas

Jesteśmy najstarszą (istniejącą od 1919 roku), największą i najbardziej konkurencyjną siecią handlowo-produkcyjna na lokalnym rynku. Postawiliśmy na nowoczesny, sprawnie działający handel detaliczny, produkcję piekarsko-ciastkarską i masarską oraz gastronomię.

W skład naszej sieci wchodzi 10 sklepów. Chlubą i wizytówką „Społem” jest największy i najnowocześniejszy w mieście Supermarket „S” o powierzchni 4500 m2. Wszystkie nasze sklepy są skomputeryzowane (tworzą wspólną sieć komputerową) i wyposażone w klimatyzację. Wyróżniają się wśród innych jednakowym wystrojem i kolorystyką.

Zastosowane w sklepach nowoczesne, ekologiczne, energooszczędne systemy chłodnicze i grzewcze to produkt lokalnych firm, z którymi współpracujemy. Oferujemy zawsze bogaty asortyment w atrakcyjnych cenach oraz liczne promocje i degustacje.

Bocheńska „Społem” to również działalność produkcyjna. Mamy dwa zakłady produkcyjne: piekarsko-ciastkarski i masarski. Nowoczesna technologia i tradycyjne receptury są gwarancją wysokiej jakości naszych wyrobów.

Warto też wspomnieć o gastronomii. Prowadzimy restaurację „Jubilatka” i Bar Mleczny. Restauracja cieszy się uznaniem zarówno wśród mieszkańców Bochni, jak i przyjezdnych. Przyciąga miłą atmosferą, smaczną kuchnią oraz wysokim poziomem świadczonych usług. Bar Mleczny kusi natomiast domowymi potrawami w bardzo niskich cenach.

Spółdzielnia dba nie tylko o swych członków i pracowników (organizuje dla nich m.in. wycieczki, pikniki, bilety do kina i teatru), ale wspiera także potrzebujących. Uczestniczymy w rozmaitych akcjach dobroczynnych na rzecz Caritas, miejscowego Domu Dziecka oraz Domu Pomocy Społecznej. Sponsorujemy również sport i podejmowane w szkołach przedsięwzięcia pedagoficzno-wychowawcze.

„Społem” PSS na stałe wpisała się w krajobraz Bochni. Logo Spółdzielni jest znane i rozpoznawane przez każdego mieszkańca, klienta i przedsiębiorcę naszego regionu. Firma od wielu lat stabilnie działa na konkurencyjnym rynku. Celem załogi i członków spółdzielni jest ciągłe podnoszenie poziomu świadczonych usług, dbałość o zadowolenie klientów oraz rzetelna i profesjonalna współpraca z kontrahentami.

Nagrody i wyróżnienia

W przeprowadzonym w 2002 roku rankingu spółdzielni zrzeszonych w Krajowym Związku Rewizyjnym, na 142 spółdzielnie "Społem", Bocheńska PSS zajęła 11 miejsce. W tym także roku spółdzielnia została wyróżniona tytułem "Gazele Biznesu 2002", organizowanym przez miesięcznik "Puls Biznesu". W opublikowanym rankingu 796 najbardziej dynamicznie rozwijających się małych i średnich firm w Polsce, "Społem" PSS Bochnia zajęła 562 lokatę znajdując się tam jako jedyna bocheńska firma. Jednocześnie uplasowała się na 36 miejscu w województwie małopolskim, dystansując wszystkie spółdzielnie spożywców w regionie.

W przeprowadzonym w 2002 roku rankingu spółdzielni zrzeszonych w Krajowym Związku Rewizyjnym, na 142 spółdzielnie "Społem", Bocheńska PSS zajęła 11 miejsce. W tym także roku spółdzielnia została wyróżniona tytułem "Gazele Biznesu 2002", organizowanym przez miesięcznik "Puls Biznesu". W opublikowanym rankingu 796 najbardziej dynamicznie rozwijających się małych i średnich firm w Polsce, "Społem" PSS Bochnia zajęła 562 lokatę znajdując się tam jako jedyna bocheńska firma. Jednocześnie uplasowała się na 36 miejscu w województwie małopolskim, dystansując wszystkie spółdzielnie spożywców w regionie.

W 2003 roku w rankingu najlepszych firm Małopolski, organizowanym przez „Gazetę Krakowską”, bocheńska „Społem” (jedyna w powiecie) zdobyła tytuł „Złotej Firmy Małopolski 2003”. Jako jeden z laureatów, pokazała, że spełniając rygorystyczne normy unijne, nie ustępuje jakością oferowanych usług i wyrobów, występujących w krajach Unii.

W roku 2008 podczas IV Kongresu Spółdzielczości Prezes Spółdzielni “Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Bochni - Adam Sosnowiec odebrał od Wicepremiera Waldemara Pawlaka wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w działalności społeczno-gospodarczej.

W grudniu 2011 roku "Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Bochni została uhonorowana wyróżnieniem Orzeł Agrobiznesu. Wysoko oceniono wyroby produkowane przez Zakłady Produkcji Piekarsko Ciastkarskiej oraz Masarskiej należące do bocheńskiej "Społem", a duży plus dostała także społemowska gastronomia, tj. Restauracja Jubilatka i Bar Mleczny. `Podobnie oceniono obsługę w handlu i estetyke obiektów.

W 2015 "Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Bochni znalazła się wśród najdynamiczniej rozwijających się spółdzielni w Polsce, co zostało docenione przez Instytut Nowoczesnego Biznesu i Magazyn Przedsiębiorców "Europejska Firma", które przyznały jej wyróżnienie Gepard Biznesu 2014. Bocheńska "Społem" musiała jednak spełnić kryteria, które polegały na wykazaniu zysku netto, przychodzie w wysokości przynajmniej pół miliona złotych oraz dodatniej wartości kapitału własnego w latach 2011-2013.

Zarząd Spółdzielni

Pierwszoplanowym zadaniem Zarządu na obecne i następne lata jest dalszy rozwój Spółdzielni, unowocześnienie stylu działania, dostosowanie do standardów unijnych, z zachowaniem polskich tradycji uwzględniających oczekiwania naszych klientów, których znamy najlepiej, bo jesteśmy jednymi z nich.

Prezes Zarządu

mgr Tomasz Pławecki

Wiceprezes Zarządu

mgr Barbara Biernat

Członkowie Rady Nadzorczej "Społem"

Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Bochni

Przewodniczący Rady Nadzorczej:

mgr Mieczysław Zastawa

Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej, Komisji Społeczno-Samorządowej

Maria Gadowska

Sekretarz Rady Nadzorczej

Krystyna Pająk

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej

mgr Wanda Sacha

Członkowie Rady Nadzorczej:

Mirosława Kołodziej

Krystyna Kufta

mgr inż. Monika Gądek

Dorota Panna

Halina Robak

Ryszard Pilch

Krystyna Waśniowska

Wanda Sacha

1919

1924

1936

1939

Lata 60-te

1968

1976

1977

1981

1989

1994

1998

1999

2001

2002

2004

2007

2009

2010

2012

2014

2015

2020

1919

Historia 1919

Powstaje pierwszy sklep

Powstał w Bochni nasz pierwszy sklep. Mieścił się on w suterenie przy ul. Gazaris a jego wyposażenie stanowił stół służący za ladę oraz jedno krzesło. 

1924

Historia 1924

Powstanie "Spółdzielni Robotniczej z o.o"

Stowarzyszenie przekształca się w „Spółdzielnię Robotniczą z o.o.”, zwiększa swoje obroty i z końcem roku następuje przeniesienie sklepu do lokalu przy 

ul. Wolnica. Dobra pozycja firmy nie trwała jednak długo a dodatnia krzywa zaczęła spadać, zamieniając działalność spółdzielni w wegetację. 

1936

Historia 1936

Nowa lokalizacja

Sklep zostaje przeniesiony w bardziej centralne miejsce do lokalu przy u. Rynek 17. Oprócz dostaw towarów gwarantowanych przez Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spożywców w Krakowie, zaczęto korzystać z usług prywatnych dostawców, co niemal natychmiast przełożyło się na zwiększenie obrotów.

1939

Historia 1939

Drugi sklep

Spółdzielnia otwiera w październiku drugi sklep spożywczy. Jednocześnie obok sprzedaży detalicznej uruchamia ona sprzedaż hurtową, nie tylko artykułów spożywczych. W tych niełatwych wojennych czasach liczba członków stale i systematycznie rośnie by pod koniec 1943 roku osiągnąć stan 733 członków. 

Lata 60-te

Historia Lata 60-te

Walka o jakość

W tym okresie szczególnego znaczenia nabiera ochrona interesów klienta w imię rzetelności usług i dobrej jakości towaru oferowanego w sklepach.

W zmaganiach tych Spółdzielnia mieściła się w czołówce, udowadniając, że spółdzielcza jakość to dobra jakość.

Powstają kolejne placówki handlowe: sklep „1001 drobiazgów”, pawilon przy ul. Karosek i przy ul. Krzeczowskiej, mikropawilon przy ul. Waryńskiego (obecna Floris), zieleniak przy ul. Kazimierza Wielkiego oraz sklep z odzieżą przecenioną „1001 okazji”. Przebranżowiono sklep masarski i spożywczy na duży, nowoczesny sklep odzieżowy „Modny Strój”. Powstaje również kawiarenka przy ul. Zalesie, natomiast jadłodajnia i bar w Rynku przekształcony zostaje w jedną restaurację „Turystyczna”

1968

Historia 1968

Kolejny rekord liczby członków

Liczba członków spółdzielni pobiła kolejny rekord, licząc aż 2999 osób. W tym roku utworzono Wojewódzkie Spółdzielnie Spożywców, które obarczono odpowiedzialnością za politykę gospodarczą całego województwa. W ten sposób PSS stała się oddziałem WSS w Krakowie na pełnym rozrachunku gospodarczym. 

1976

Historia 1976

Reorganizacja rynku

W skutek kolejnych zmian w polskiej gospodarce polegających na reorganizacji handlu wewnętrznego, bocheńskiej Spółdzielni Spożywców przypadło zaopatrywanie rynku miejskiego. W ten sposób zyskała ona aż 82 placówki handlowe. Uruchomiono też magiel elektryczny przy ul. Wiśnickiej, przejęto od PHS targowisko jarzyn, wyrąb mięsa z uboju gospodarczego oraz szalety przy ul. Gazaris. 

1977

Historia 1977

Dalszy rozwój

W ramach dalszej reorganizacji oddział przejął dział hurtu stając się koordynatorem zaopatrzenia rynku w mieście w artykuły pierwszej potrzeby oraz reprezentantem interesów konsumenckich wobec przemysłu. Uruchomiono nowy sklep przy ul. Krakowskie Przedmieście, pijalnię piwa, bar mleczny oraz smażalnię placków ziemniaczanych i frytek. Pod koniec tego roku PSS zrzeszała 4011 członków. 

1981

Historia 1981

Przywrócenie nazwy "Społem"

Na skutek rozpoczynającej się demokratyzacji życia spółdzielczego, przywrócono nazwę „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców, która swym zasięgiem objęła województwo tarnowskie. Był to początek powrotu do głównej idei spółdzielczości – wspólnego decydowania o teraźniejszości i przyszłości. 

1989

Historia 1989

Oddzielenie "Społem" Bochnia

Dotychczasowa Wojewódzka Spółdzielnia Spożywców w Tarnowie podzieliła się na 6 samodzielnych jednostek. W ten sposób powstała samodzielna struktura: „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Bochni. Nastąpiła likwidacja nierentownych placówek handlowych oraz usługowych. 

1994

Historia 1994

Zmiany w zarządzie

Zachodzą zmiany w składzie Zarządu Spółdzielni. Na zasłużoną emeryturę odchodzą Prezes Zarządu Mieczysław Zastawa oraz członek zarządu Kazimiera Apryjas. Na miejsce ustępującego prezesa zostaje powołany Adam Sosnowiec. Nowy zarząd postawił sobie bardzo ambitne i zarazem trudne zadania. Bocheńska PSS mimo wielu problemów (min. finansowych) dzięki mobilizacji i ogromnemu zaangażowaniu członków i pracowników nie poległa a odnosiła spektakularne sukcesy. 

1998

Historia 1998

Pierwszy sklep dyskontowy

Uruchomiono w Bochni przy ul. Karosek pierwszy, nowoczesny sklep dyskontowy o powierzchni handlowej 1300 m kw. Ten wygodny sklep z charakterystycznym znakiem „S” szybko przypadł do gustu klientom.

1999

Historia 1999

80 lecie "Społem" PSS

Spółdzielnia „Społem” PSS będąc w bardzo dobrej kondycji obchodziła swoje 80-lecie, zrzeszając 697 członków, zatrudniając 300 pracowników, prowadząc działalność gospodarczą w 14 sklepach o łącznej powierzchni 3594 m kw., w 4 zakładach gastronomicznych, zakładzie piekarsko-ciastkarskim, zakładzie produkcji masarskiej oraz hurtowni. W tym roku połączono sklep nr 10 i 44 oraz poszerzono sklep nr 12 do 2100 m2 powierzchni sprzedażowej. Rok później powstał sklep nr 20 - „Gosposia”. 

2001

Historia 2001

Modernizacja

To rok gruntownych remontów masarni zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Dokonano całkowitej wymiany parku maszynowego co wiązało się z ogromnym nakładem środków finansowych. W rekordowym tempie z końcem roku powstał zakład na miarę XXI wieku, spełniający wszystkie rygorystyczne wymogi i standardy unijne. W tym roku bocheńska „Społem” zakupiła też budynek w Rynku 7 gdzie mieści się jeden ze sklepów sieci PSS „Zenit”. 

 

2002

Historia 2002

Zwiększenie przychodów

Rok 2002 okazał się szczególnie dobry dla bocheńskiej spółdzielni, o czym świadczy jej wysoka rentowność. Dewiza zarządu "to co się robi, musi przynosić efekt ekonomiczny" okazała się słuszna. Wiosną w błyskawicznym niemal tempie, w ciągu niespełna miesiąca przeprowadzono kompleksową modernizacją sklepu "Floris". Polegała ona na pozyskaniu dodatkowej powierzchni handlowej, wymianie wyposażenia, stworzeniu większej swobody komunikacyjnej, wymianie oświetlenia i wreszcie zamontowaniu wentylacji i klimatyzacji według najnowszych zasad energooszczędnych i ekologicznych. 

2004

Historia 2004

Rekordowa rozbudowa

Nastąpiły liczne zmiany i przeobrażenia w sklepie „S” przy ulicy Karosek, będącym chlubą i ogromnym dotychczasowym sukcesem bocheńskiego Społem. Jeszcze w grudniu 2003 roku rozbudowano (w rekordowym tempie - 4 miesiące) sklep z dotychczasowych 2100 m kw. do 4450 m kw. W ten sposób popularna „Eska” stała się największym obiektem nie tylko w mieście, ale także w całym powiecie bocheńskim. Wraz z powiększeniem sklepu, klienci zyskali wygodny parking mieszczący aż 300 samochodów. W tym roku oddany został również nowoczesny Zakład Piekarsko-Ciastkarski.

2007

Historia 2007

Sklep na ulicy Widok

Liczba punktów handlowych będących we władaniu Spółdzielni powiększyła się o kolejny sklep zlokalizowany przy ul. Widok. W lutym kolejnego roku zaś po przeprowadzeniu szeregu prac modernizacyjnych zakrojonych na szeroką skalę, a mających na celu dobro klienta, oddano do użytku unowocześniony sklep przy ul. Wolnica.

2009

Historia 2009

90 lecie istnienia

Spółdzielnia obchodząca dziewięćdziesiąta rocznicę swojego istnienia cieszy się doskonałą kondycją ekonomiczną. Dowodem tego może być chociażby oddanie do użytku w połowie roku nowego sklepu spożywczo-przemysłowego o powierzchni handlowej ponad 400 m kw. zlokalizowanego w miejscowości Zawada koło Bochni oraz modernizacja delikatesów społemowskich w rynku.

2010

Historia 2010

Mocna kondycja finansowa

Kolejny bardzo pomyślny rok dla bocheńskiej "Społem". Nawet pomimo ekspansji konkurencyjnej sieci, Spółdzielnia ani na chwilę nie przestała umacniać swej pozycji na lokalnym rynku. W tym roku zmodernizowano gruntownie jeden ze sklepów Spółdzielni - sklep Nr 20 "Gosposia" - nadając mu  nowoczesny oraz estetyczny wystrój i dostosowując go w ten sposób do wymagań rynku. Na uwagę zasługuje po raz wtóry fakt, iż wszelkie inwestycje zrealizowano ze środków własnych Spółdzielni, co bez wątpienia świadczy o jej mocnej kondycji finansowej.

2012

Historia 2012

Modernizacja lokali

Następny rok, w którym postawiono na komfort, wygodę i estetykę lokali będących w posiadaniu Spółdzielni. Tym razem gruntowną modernizację przeszła Restauracji Jubilatka, której oblicze zmieniło się diametralnie. Całkowicie nowa aranżacja wnętrza pozwoliła wygospodarować więcej miejsca, a nowy wystrój z pewnością stawia Jubilatkę w równym szeregu z lokalami gastronomicznymi z tzw. "górnej półki". W tymże roku zmiany dotyczyły, również sklepu zabawkarsko - papierniczego Zenit, który otrzymując nowe, pojemniejsze regały poszerzył posiadaną dotychczas ofertę asortymentową, zyskując dodatkowo  atrakcyjny,a  przy tym ergonomiczny wystrój. 

2014

Historia 2014

Nowe sklepy

Roku jubileuszowy, w którym bocheńska "Społem" obchodziła 95-lecie swojego istnienia po raz kolejny ciesząc się z sukcesów na lokalnym rynku. W dalszym ciągu rozwijamy się i staramy działać progresywnie, aby nie pozostać w tyle za ciągłymi zmianami mechanizmów rządzących handlem oraz dostosowując się do wymagań klientów, dzięki którym istniejemy. W listopadzie tego roku spółdzielnia otworzyła swój kolejny samoobsługowy sklep branży spożywczo przemysłowej o powierzchni blisko 300 m kw, który znajduje się w Bochni przy ul. Krzęczków. Tym samym baza sklepów będących w posiadaniu bocheńskiej "Społem" powiększyła się do 9 placówek.

2015

Historia 2015

Sklep w Lipnicy

Rozpoczęliśmy budowę naszego kolejnego sklepu spożywczo-przemysłowego o powierzchni sprzedaży 600 m kwadratowych, zlokalizowanego w Lipnicy Murowanej. Jego otwarcie planowane jest na drugą połowę 2016 roku i będzie to już dziesiąty sklep bocheńskiej "Społem".

2020

Historia 2020

Spółdzielnia dzisiaj

Dziś „Społem" PSS w Bochni to Spółdzielnia zrzeszająca 402 członków i zatrudniająca ponad 250 pracowników. Działalność detaliczną prowadzi w 10 własnych sklepach (o łącznej powierzchni blisko 8000 m2), bardzo dobrze zaopatrzonych, nowocześnie urządzonych i wyposażonych z bogatym asortymentem artykułów spożywczych i wybranych grup artykułów przemysłowych. Posiada 2 nowoczesne zakłady produkcyjne (piekarsko-ciastkarski i masarski), restaurację „Jubilatka” oraz Bar Mleczny. 

Bocheńska „Społem” ma swoją tożsamość oraz dobrą, markę i to nie tylko na rynku lokalnym. Klienci postrzegają ją jako poważną firmę o dobrym i sprawdzonym znaku jakości.

Sedziba zarządu:

32-700 Bochnia, ul. Karosek 25